Eskişehir Dövme - Prisma Tattoo - Piercing Bakımı

Piercing Bakımı – Tüm Detaylarıyla

Piercing kullanımı her geçen gün artarken piercing bakımına özen gösterilme hassasiyeti ise günden güne azalıyor. Bir piercing sahibi iseniz veya piercing istiyorsanız uygun bakım talimatlarını bilmenizde fayda var. Takınızı temiz ve bakımlı tutmak olası enfeksiyon ve diğer komplikasyonlara karşı riski azaltır.

Piercing Bakımı

Herhangi bir piercing sahibi olabilirsiniz, örneğin; tragus, göbek, septum, smile veya kulak farketmez hepsinin bakım talimatları birbirine benzerdir. Bakıma dikkat etmemeniz durumunda olası enfeksiyon risklerini artırabilir veya iyileşme süresini uzatabilirsiniz.

 • Bakım öncesi ellerinizin temin olduğundan emin olun.
 • Sahip olduğunuz hangi piercing modeli varsa farketmez, günde 2 veya 3 kez tuzlu su ile temizleyip ardından kurulamalısınız.
 • Piercingi kullanmaya başladıktan sonra ilk 1 ay denize girmemelisiniz. Her ne kadar deniz tuz içerse de, bunun yanı sıra zararlı bakterileride barındırır.
 • Spor yapmanız piercinginize herhangi bir zarar vermez. Piercing uygulanan bölgeye baskı yapmayın ve darbe almaktan kaçının.
 • Bir piercinge sahipsiniz ancak sıkıldınız ve değiştirmek istiyorsunuz? Piercinginizi değiştirmeden önce sanatçınıza danışarak tamamen iyileşip iyileşmediğinin kontrolünü sağlamalısınız.
 • Piercing uygulanan bölgeyi tahriş veya rahatsız edici kıyafetler giymekten kaçınmalısınız.

Piercing İyileşme Süresi

Piercinginizin iyileşme süresi bakım titizliğinize bağlı olarak değişmektedir. Birçok piercing çeşidi yaklaşık 1 ila 3 ay arası iyileşir. Ancak tamamen iyileşmeleri 1 yıl gibi bir süreci bulabilir.

Piercing İltihabı Belirtileri

Piercinginize sahip olduktan sonra bakımına özen göstermezseniz olası enfeksiyonlar kaçınılmaz olacaktır. Bunlardan en önemli ve dikkat edilmesi gerekenleri listeliyoruz;

 • Geçmeyen şişkinlik durumu
 • Piercing bölgesinden sürekli gelen aşırı sıcaklık hissi
 • Bölgesel irin oluşumu
 • Oluşan yara bölgesinden akan koyu renkli sıvı
 • Geçmeyen ağrılar

Bahsedilen maddeleri yaşıyor iseniz vakit kaybetmeksizin tıbbi yardım almalısınız.

İlgili Yazı: Dövme Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Sıkça Sorulan Sorular

Piercing ne ile temizlenir?

Piercinginizi ucuz ve en etkili yolla temizlemenin yolu evde bir tuzlu su losyonu yapmaktır. 1 su bardağı ılık suyu 1 çay kağışı tuz ile karıştırarak bir losyon elde edebilirsiniz.

Piercing ne kadar sürede iyileşir?

Piercinginiz bakım kalitenize bağlı olarak en erken 1-3 ay arası iyileşme belirtileri gösterir. Ancak tamamen iyileşmesi 1 yıl gibi bir süreyi bulabilir.

Piercing yeri neden kaşınır?

Kaşınma, kabul bağlama ve renk değişimi gibi belirtiler piercingin iyileşmesi sürecinin bir parçasıdır. Bölgede oluşan hasar kendini yenileme sürecine girdiği için kaşınma gibi durumlar tamamen normaldir.